WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów

Pierwszy Społeczny Opiekun Zabytków z terenu powiatu opolskiego

W czwartek 25 czerwca br. Starosta Opolski Henryk Lakwa wręczył legitymację pierwszemu społecznemu opiekunowi zabytków z terenu powiatu opolskiego.

Społeczny opiekun zabytków podejmuje działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechnia wiedzę o zabytkach. Osoba taka jest ustanawiana na wniosek wojewódzkiego koserwatora zabytków przez starostę właściwego dla miejsca zamieszkania kandydata.

Społeczny opiekun zabytków ma uprawnienia do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wspóldziała także z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą.