Powiat Saalfeld - Rudolstadt
Umowa o współpracy partnerskiej podpisano 30 października 2001 w Sallfeld - Rudolstadt.
Stolica: Saalfeld - Saale
Powierzcnia: 1035 km kwadratowych
Ludność: 126314 mieszkańców
Adres władz powiatu: Landkreis Saalfeld - Rudolstadt, Schlossstrasse 24, 07318 Saalfeld - RudolstadPowiat Saalfeld-Rudolstadt znajduje się w południowej części Turyngii. Powstał w 1994 roku, po zjadnoczeniu powiatów Rudolstadt i Saalfeld z siedzibą w Saalfeld/Saale.
Podział administracyjny:
Miasta wchodzące w skład powiatu: Bad Blankenburg, Gräfenthal, Königsee, Lehesten, Leutenberg, Oberweißbach/Thür. Wald, Remda-Teichel, Rudolstadt, Saalfeld/Saale
Gminy tworzące powiat: Gminy: Altenbeuthen, Arnsgereuth, Drognitz, Hohenwarte, Kamsdorf, Kaulsdorf, Rottenbach, Saalfelder Höhe, Uhlstädt-Kirchhasel, Unterwellenborn,
Wspólnoty administracyjne: Bergbahnregion/Schwarzatal, Lichtetal am Rennsteig, Mittleres Schwarzatal, Probstzella-Lehesten-Marktgölitz
Saalfeld/Saale – miasto powiatowe, siedziba administracyjna powiatu. Leży nad lewym brzegiem Soławy, u podnóża Lasu Turyńskiego, ok. 50 kilometrów na południe od Weimaru i ok. 130 km na południowy zachód od Lipska. Miasto liczyły ok 27.000 mieszkańców. Jest jednym z najstarszych miast Turyngii. Wzmiankowane w 899 r. Arcybiskup Anno II z Kolonii zakłożył tu w roku 1071 (lub 1074) opactwo braci benedyktynów dla wschodniej Turyngii. Jako czwarte miasto w Turyngii w roku 1180 otrzymało prawa miejskie. W roku 1389 stanął tu pierwszy ratusz. Od roku 1572 miasto należało do księstwa Saksonia-Weimar, od 1603 do Saksonia-Altenburg, a od 1673 do Saksonia-Gotha. W latach 1680-1735 miasto było rezydencją zarządcy księstwa Saksonia-Saalfeld i tym samym stolicą księstwa, a po roku 1826 stało się częścią księstwa Sachsen-Meiningen.
14-16. stycznia 2006 r. w Rudolstadt w turnieju halowej piłki nożnej dla roczników 1987-1989 wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół w Prószkowie. Henryk Lakwa starosta opolski i jego zastępca Krzysztof Wysdak spotkali się z Marion Phillip starostą powiatu Saalfeld-Rudolstadt i Zarządem Stowarzyszenia Partnerstwa. W trakcie rozmów omówiono plany dotyczące wspólnych spotkań w ramach obchodów pięciolecia partnerstwa między powiatami.
2 września 2006 JUBILEUSZ V LECIA PODPISANIA UKŁADU O WZAJMNEJ WSPÓŁPRACY PARTNERSKIEJ MIĘDZY POWIATAMI SAALFELD - RUDOLSTADT I OPOLSKIM
Z okazji piątej rocznicy podpisania układu partnerskiego w prószkowskim Domu Kultury zorganizowano szczególną uroczystość. Wzięli w niej udział przedstawiciele powiatu Saalfeld - Rudolstadt, powiatu Dolina na Ukrainie, Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego, duchowieństwa i mieszkańcy powiatu. Obchody ropoczęły się prezentacją multimedialną obrazującą efekty pięcioletniej współpracy. Zadowolenie z dynamicznie rozwiającej się współpracy wyraził również Mathias Moersch Przewodniczący Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatów. W części artstycznej umijętności taneczne, wokalne i instrumentalne zaprezentowali: grupa dziecięca Zespołu Tańca Ludowego z powiatu Saalfeld- Rudolstadt oraz orkiestra "Karpacka Muzyka" z powiatu dolińskiego. Ważne fragmenty części oficjalnej i artystycznej zapowiadał zaespół sygnalistów leśnych Nadleśnictwa Prószków "Leśny Róg"
3 września 2006 VI POWIATOWO - GMINNE DOŻYNKI "POLSKA NOWA WIEŚ 2006" W GMINIE KOMPRACHCICE
Po raz szósty, w ośmioletniej karierze powiatu opolskiego, świętowano z okazji dobrze zebranych plonów. Tegorocznym novum była msza św. polowa. Koncelebrował ją proboszcz z Komprachcic, ksiądz Winfried Watoła w asyście księży ze wszystkich parafii w gminie. Homilię o spotkaniu, miłości i umiejętności życia, wygłosił ks. Zbigniew Sienkiewicz z parafii Opole - Chabry. Po zakończeniu mszy św. starostowie dożynek, Teresa Piechaczek i Arnold Kampa przekazali gospodarzom terenu, staroście opolskiemu Henrykowi Lakwie i wójtowi gminy Komprachcice Pawłowi Smolarkowi, upieczony z tegorocznego zboża chleb. W części artystycznej wystąpili goście z Niemiec, Ukrainy : "Thuringer Folkloretanzensemble Rudolstadt" - zespół założony w 1960 roku, liczy około 140 osób w trzech grupach dziecięcych, jednej młodzieżowej i jednej dorosłej. Głównie prezentują folklor taneczny Turyngii ale także tańce współczesne. "Volkschor z Bad Blankenburg" - chór mieszany ze 150 - letnią historią, obecnie liczy ponad 40 członków. Głównie śpiewają tradycyjne pieśni Turyngii. "Karpacka Muzyka" - ukraińska orkiestra, której towarzyszą soliści. Głównie grają narodową muzykę ukraińską. Oprócz tego wystąpiły rodzime zespoły: "Bajery", "Szydłowianki", "Szumiący Bór", a wieczorem do tańca zagrała "Arkadia". Dożynki rozpoczął barwny kowrowód, który przeszedł ulicami wsi. Były także konkursy, pokazy jazdy konnej, przejażdżki dorożką , wsołe miasteczko i wiele innych atrakcji. Komisja pod przewodnictwem Anny Koszyk, dyrektorki komprachcickiego domu kultury, oceniała korony żniwne. Pierwsze miejsce przyznała koronie z Magnuszowic (gm. Niemodlin), drugie z Żelaznej (gm. Dąbrowa), i trzecie koronie z Czarnowąs (gm. Dobrzeń Wielki).
14 grudnia 2007 WIZYTA PARTNERÓW Z SAALFELD - RUDOLSTADT
Henryk Lakwa starosta opolski przyjął przedstawicieli zaprzyjaźnionego powiatu niemieckiego Saalfed - Rudolstadt. Panowie Manfred Prediger, Mathias Moersch przewodniczący Stowarzyszenia Partnerstwa i Hans Joachim Schubert dyrektor Centrum Kształcenia w Saalfeld - Rudolstad, przyjechali z paczkami świątecznymi dla dzieci z domów dziecka. Nie jest to akcja jednorazowa. Mieszkańcy powiatu Saalfeld - Rudolstadt od kilku lat organizują pomoc charytatywną w postaci podarunków przygotowywanych indywidualnie dla każdego dziecka. W tym roku hojność mieszkańców Saalfeld - Rudolstadt była tak duża, że każde dziecko otrzymało po klika prezentów. W godzinach popłudniowych goście wzięli udział w uroczystej kolacji wigilijnej w Domu Dziecka w Turawie. Towarzyszył im wicestarosta powiatu opolskiego Krzysztof Wysdak. Zaproszony został również wieloletni przyjaciel turawskiego Domu Dziecka pan Włodzimierz Jachym oraz delegacja z Norymbergi z Urszulą Kempny, dla których wizyty i pomoc dla dzieci z turawskiego domu dziecka to normalna rzecz.
13 grudnia 2008 MIKOŁAJ Z SAALFELD - RUDLOSTAD W DOMU DZIECKA W TURAWIE
Do Domu Dziecka w Turawie przyjechał zaprzyjaźniony św. Mikołaj z powiatu Saalfeld - Rudolstadt w Turyngii. Paczki dla wychowanków wszystkich domów dziecka powiatu opolskiego przywieźli Matias Mörsch i Heinz Schubert. Oprócz podarunków przygotowywanych indywidualnie dla każdego dziecka, goście zaopatrzyli grupy usamodzielnienia turawskiego Domu Dziecka w dwie zmywarki, piece do pieczenia pizzy, serwisy obiadowe i komplety sztućców. Prezenty przygotowali pracownicy niemieckiego Starostwa i Sparkasse.
6.09.2009 IX Powiatowe Dożynki w Tułowicach
Gospodarzem tegorocznych dożynek była najmłodsza na Opolszczyźnie gmina Tułowice. Powstała w 1992 roku. Położona w kompleksie Borów Niemodlińskich, które stanowią ok. 70% jej powierzchni. Utworzono tu Starachowicką Podstrefę Ekonomiczną, która przyciąga inwestorów. Tułowice posiadają pełną infrastrukturę techniczną: woda, kanalizacja, gaz. Udział wzięli goście z Saalfled - Rudolstadt
9 - 11listopada 2009 wizyta w powiecie Saalfeld - Rudolstadt
Wicestarosta opolski Krzysztof Wysdak przebywał z oficjalną wizytą w partnerskim powiecie Saalfeld – Rudolstadt. Na zaproszenie starosty Marion Philipp przyjechali starostwie z zaprzyjaźnionych powiatów, by wspólnie uczcić 20 rocznicę otwarcia granic między dwoma państwami niemieckim. Uroczystości odbyły się we wsi Probstzella, gdzie było przejście kolejowe, które zostało otwarte razem z upadkiem muru berlińskiego.
Oprócz wicestarosty opolskiego w spotkaniu udział wzięli m.in. starosta Treviru w Nadrenii Palatynacie i Kronach w Bawarii. Obchody stały się okazją do próby zbilansowania zysków i strat zjednoczenia i odpowiedzi na pytania, co udało się uzyskać dzięki połączeniu obu niemieckich państw i jak wygląda sytuacja w landach wschodnich i zachodnich. Były także wspomnienia świadków tamtych dni. Kobiety, której brat zginął na polu minowym, usiłując przedostać się na zachód, żołnierzy, pilnujących wewnętrznej granicy, którzy odmówili strzelania do rodaków i uczestników pokojowych demonstracji z 1989.Kulminacyjnym punktem obchodów było posadzenia drzewka pokoju przy Szkole Podstawowej we wsi Probstzella i uroczysta akademia w Domu Ludowym w tej samej miejscowości.
5 października 2010 r. Międzynarodowa konferencja na rzecz zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego.
"Pamiątki przeszłości, niezależnie czy na poziomie rodziny czy grupy społecznej pozwalają wyznaczyć granice własnej odrębności i kultury. Dlatego ratując naszą przeszłość ratujemy samych siebie i otwieramy drzwi do przyszłości naszym dzieciom".
Henryk Lakwa starosta opolski - referat inaugurujący konferencję. W pałacu w Niewodnikach spotlkali sie samorządowcy z Niemiec z powiatów partnerskich powiatu opolskiego: Rhein – Pfalz, Peine i Saalfeld - Rudolstadt, przedstawiciele instytucji z województwa opolskiego zajmujący się ochroną zabytków, władze powiatu opolskiego, radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz miłośnicy historii lokalnej.
Głównym celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, poznanie nowych możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na renowację i zagospodarowanie obiektów zabytkowych, poznanie regulacji prawnych dotyczących ochrony zabytków. Dziedzictwo kulturowe coraz częściej również traktowane jest jako ważny czynnik rozwoju lokalnego, sposób na przyciągnięcie turystów, tworzenie nowych miejsc pracy oraz kreowanie pozytywnego wizerunku danego regionu. Dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej regionów jest jednym z istotniejszych elementów aktywności lokalnej, pozwalającym na odrodzenie i rozwój małych ojczyzn.
"W procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego ważną rolę pełni idea małej ojczyzny, a dla integrowania społeczności lokalnej bardzo ważne jest dziedzictwo regionalne, na które składają się zabytki o znaczeniu lokalnym związane z tradycją i historią danego miejsca. Zabytki są podstawą naszej tożsamości, a bez niej po prostu przestaniemy istnieć. Pamiątki przeszłości, niezależnie czy na poziomie rodziny czy grupy społecznej pozwalają wyznaczyć granice własnej odrębności i kultury. Dlatego ratując naszą przeszłość ratujemy samych siebie i otwieramy drzwi do przyszłości naszym dzieciom" - powiedział w swoim referacie Henryk Lakwa starosta opolski.
Podczas konferencji poruszane były takie tematy jak:
„Najcenniejsze zabytki Powiatu Opolskiego – historia i teraźniejszość.”
– Henryk Lakwa – Starosta Opolski
„Podstawy prawne dot. ochrony zabytków i obowiązki właściciela zabytku. Praktyki stosowane w polskich realiach dot. rewitalizacji oraz ochrony zabytków” – Iwona Solisz – Wojewódzki Konserwator Zabytków
O domu Schillera, który znajduje się w Rudolstadt opowiadała Petra Rottschalk – specjalista ds. Kultury, Turystyki, Młodzieży i sportu w starostwie w Saalfeld – Rudostadt.
„Ochrona i konserwacja zabytków” – Rolf Ahlers – Wicestarosta Powiatu Peine „Doświadczenia i przykłady ochrony i wykorzystywania zabytków Powiatu Saalfeld-Rudolstadt“ – Marion Philipp – Starosta Powiatu Saalfeld-Rudolstadt
„Zmiana sposobu użytkowania i rewitalizacja cennych historycznie budowli z uwzględnieniem aspektów ochrony zabytków” – Michael Pack, Architekt i specjalista ds. ochrony zabytków w Wydziale Budownictwa Powiatu Rhein-Pfalz-Kreis
„Zabytki Doliny Małej Panew – historia najcenniejszych obiektów” – Józef Tomasz Juros – Prezes Stowarzyszenia Małej Panwi.