Powiat Dolina
Dolina to jeden z najbogatszych rejonów zachodniej Ukrainy. Posiada złoża gazu, ropy naftowej, soli i torfu. Funkconuje tu szereg mniejszych i większych zakładów przemysłowych, np. stacja przesyłowa gazu zimnego, fabryka mebli i podzespołów do produkcji mebli, małe sklepiki i sieci zachodnich supermatektów, biblioteka powiatowa (ponad 70 tys. wolminów) i 42 filie rozsiane po powiecie oraz muzeum kultury bojkwiczańskiej i huculskiej . Powiat doliński otaczają jedne z najpiękniejszych gór Eropy - Karpaty. Dziekie ostępy leśne nie tylko dodają uroku, ale przede wszystkim stwarzją możliwości inwestycyjne i miejsca pracy w branży turystycznej. Stolica powiatu jest Dolina. Miasto liczy prawie 20.700 mieszkańców, a cały powiat trochę ponad 71.000. Powiat tworzą 44 miejscowości, na obszarze 1248 kilometrów kwadratowych. Starostowie obu powiatów byli zgodni, że nasze narody łączy wielowiekowa historia, że jesteśmy sąsiadami i dla dobra wszystkich powinniśmy nawiązywać współpracę i utrzymaywać jak najlepsze stosunki. Umowa o wzajmnej współpracy została podpisana 28 czerwca 2006 roku w trakcie akademii z okazji święta 10 rocznicy powstania Konstytucji Ukrainy.
Statystyka miasta Dolina:
- Obszar powiatu - 1248 km kw.
- Mieszkańcy: - miasto Dolina - 21 020, - powiat Dolina - 71.000
- Serwis internetowy miasta Dolyna: http://rada.dolyna.info/
- Odległości od większych miast:
- Iwano-Frankowsk - 58 km
- Lwów - 111 km
- Tarnopol - 180 km
- Czerniowce - 220 km
- Kijów - 716 km
- Warszawa - 648 km
- Bratysława - 820 km
- Budapeszt - 690 km
- Niemodlin - 620 km
Umowę o współpracy partnerskiej podpisano 28 czerwca 2006 roku w Dolinie. Początków wspólpracy należy szukać w powojennej historii przesiedleń, które związały ziemię niemodlińską i dolińską. W 2003 roku ówczesny wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opolskiego Jarosław Kopij zwrócił nam uwagę na działalność „Stowarzyszenia Ziemi Dolińskiej”. Skontaktował księdza Krzysztofa Panasowca – proboszcza parafii rzymsko – katolickiej w Dolinie z Zarządem Powiatu Opolskiego. I tak się zaczęło…
Zaprosiliśmy na kilkunastodniowy wypoczynek dzieci z ukraińskiego Kałusza. Wtedy jeszcze nikt z nas nie przypuszczał , że letnie kolonie staną się tradycją powiatu opolskiego. Ważnym w naszej współpracy był rok 2005. W marcu po raz pierwszy oficjalnie przyjechali przedstawiciele Doliny z ówczesnym starostą Wasylem Tepczukiem. Wizyta miała charakter poznawczo gospodarczy. W czerwcu 2006 roku powiat opolski i powiat doliński podpisały układ o wzajemnej współpracy.
Lipiec 2008 był tragiczny dla powiatu dolińskiego. Powódź zniszczyła wsie, zalała pola i zabrała ludzki dobytek. Zarząd Powiatu Opolskiego i decydenci gminni pojechali, by przyjrzeć się zniszczeniom i znaleźć forme pomocy. We wrześniu 2008 roku zorganizowaliśmy dużą akcje charytatywną ” Pomoc ukraińskim powodzianom” Odzew społeczności powiatu opolskiego był ogromny. Włączyły się także powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko - kozielski. W październiku 2008 na Ukrainę pojechał tir wyładowany po brzegi sprzętami AGD, meblami sprzętem komputerowym, materiałami biurowymi, sprzętem budowlanym, środkami czystości, pościelą i wieloma innymi artykułami wartymi ponad 165.000 złotych.
W ramach konkursu „Pomoc zagraniczna 2009 – działania samorządów” PARTNERSTWO WE WSPÓLNEJ EUROPIE – dobre praktyki” na przełomie września i października 2009 zorganizowaliśmy szereg szkoleń na terenie powiatu opolskiego i dolińskiego. Doświadczeniami w zakresie zarządzania kryzysowego z ukraińskimi przyjaciółmi dzielili się przedstawiciele firm doradczych i konsultingowych, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji oraz członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W Dolinie radni, pracownicy samorządowi, nauczyciele, policjanci i strażacy mówili m.in. o przedakcesyjnych środkach unijnych i o działaniach proekologicznych. Wymieniono doświadczenia międzybranżowe: nauczyciele odwiedzili szkoły w Dolinie, policjanci rozmawiali z ukraińskimi funkcjonariuszami o zadaniach prewencyjnych w ramach analogicznych działań związanych z organizacją Euro 2012, strażacy porównywali poziom wyposażenia jednostek.
W październiku 2009 w ramach trzeciego etapu realizacji programu ukraińscy goście zwiedzili Zespół Szkół Specjalnych przy Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Suchym Borze, Zespół Szkół w Ozimku, Niemodlinie, Prószkowie, Chróścinie oraz Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Ozimku i wzięli czynny udział w procesie dydaktycznym . Dużym zainteresowaniem cieszył się temat udziału szkół w programach unijnych.
Dzień Partnerstwa Powiatu Opolskiego i V Powiatowe Dożynki w Przysieczy. We wrześniu 2005 w Prószkowie spotkali się przyjaciele z Niemiec, Francji, Ukrainy i Polski. Delegacja z Ukrainy z ówczesnym wicestarostą dolińskim Wiktorem Makosijem przywiozła zespół „Bojkiwczanka”, który podbił serca opolskiej publiczności m.in. wykonaniem „Kukułeczki”. Koncertowali na prószkowskim rynku, w czasie dożynek i dla mieszkańców na terenie Pomologii.
W styczniu 2006 r. w Katedra w Opolu i Kościół w Niemodlinie rozbrzmiewały kolędami w językach polskim, ukraińskim i łacińskim. Koncert dawał chór NOEMI z Kałusza. Na przełomie maja i czerwca 2008 zespół „Karpacka Muzyka” wziął udział w „Festiwalu Trzech Kultur" w Grodźcu, a w następnych latach uświetniał powiatowe dożynki w Polskiej Nowej Wsi, Jubileusz 5 – lecia partnerstwa z powiatem Saalfeld – Rudolstadt i wiele innych imprez. W maju 2009 w ramach obchodów upamiętnienia Iwana Franki zorganizowaliśmy we wsi Łołyń „Dzień Śląski”. Podawano śląski obiad, a mieszkańcy wysłuchali występów zespołu Przysieczanki, zespołu sygnalistów Leśny Róg i Echa Prószkowa. Sfinalizowano również współpracę między wsiami Łołyń i Przsiecz.
Kolonie dla dzieci z ukraińskiej Doliny stały się tradycją. Dzieci przyjeżdżają co roku od 2003. W Polsce spędzają zazwyczaj dwa tygodnie, zakwaterowani w Zespole Szkół w Prószkowie. W ramach programu uczestnicy kolonii, odwiedzają sanktuaria na Górze św. Anny i w Częstochowie, odpoczywają w parku wodnym w Tarnowskich Górach, Tułowicach lub Opolu, zwiedzają okoliczne zabytki, zabytki najpiękniejszych polskich miast, muzeum paleontologiczne w Krasiejowie i Jurapark, opolski i wrocławski ogród zoologiczny. W listopadzie 2006 do Technikum Leśnego w Tułowicach przyjechała grupa uczniów z analogicznej szkoły w Bolechowie. Uczniowie oprócz zwiedzania wzięli brali w zajęciach z łowiectwa , sygnalistki, ochrony i użytkowania lasu, informatyki i botaniki leśnej oraz maszynoznawstwa.
W kwietniu 2010 powiat opolski gościł 10 osobowa grupa nauczycieli z Wygodzkiego Edukacyjnego Centrum Korekcyjno -Rehabilitacyjnego Obwodowej Rady Iwano - Frankowska. Goście poznaliwali zasady pracy oświatopwych jednostek specjalnych w powiecie i uzyskali informację o środkach przedakcesyjnych.
We wrześniu 2007 na zaproszenie Piotra Grittnera sołtysa Przysieczy przyjechała delegacja samorządowców ze wsi Łołyń, a na zaproszenie Dyrektora PSP Prószków nauczyciele. W listopadzie 2008 sformalizowano umową, współpracę pomiędzy jednostkami oświatowymi. Szkoła Podstawowa w Łołyniu i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bronisława Koraszewskiego w Prószkowie oraz Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie i Liceum Matematyczno – Przyrodniczego. – podpisały umowy o współpracy. Rok później (2009) dokumenty o współpracy podpisali wójt gminy Tułowice i władze ukraińskiej gminy Szewczenkowe . Uroczystość odbyła się e czasie obchodów "Dni Miasta Dolina