Dziedzictwo kulturowe powiatu opolskiego
Drodzy Czytelnicy
„Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”
Tadeusz Kotarbiński
Śląsk Opolski, a w nim powiat opolski, jest zróżnicowanym etnicznie, barwnym a przez to interesującym tyglem kulturowym. Tu swoje ślady zostawiali mieszkańcy tej ziemi: Łużyczanie, Polacy, Czesi, Niemcy, Francuzi, a w wyniku kolonizacji nawet Flamandowie i Walonowie. Ślady przenikania się tych kultur znalazły odbicie w architekturze, rzemiośle, obrzędach i folklorze.
Karty tej książki nie pomieszczą całego bogactwa skarbów naszej małej cywilizacji – zamków, pałaców, kościołów, kapliczek, przydrożnych krzyży, nekropolii, parków dworskich, arboretów, mostów, pamiątek industrializacji czy niematerialnych pamiątek werbalnych. Po głębokiej analizie wybraliśmy te, które pomogą Państwu w zrozumieniu skomplikowanych układów politycznych i zmiennych losów naszego regionu. Te, które stanowią podstawę naszej śląskiej tożsamości, ale i są pomocne w wyznaczeniu granic odrębności kulturowej. Pamiętamy jednak o wszystkich, bo każdy z nich, jest niecodzienną kroniką, apokryfem ludzkiego losu.
Szanowni Państwo
Książka, którą oddajemy w Państwa ręce niech stanie się zachętą do odwiedzenia naszego pięknego i bogatego kulturowo powiatu. Niech rozbudzi wyobraźnię i ciekawość, tolerancję i szacunek dla pamiątek. Ratując naszą przeszłość, ratujemy samych siebie i otwieramy drzwi do przyszłości naszym dzieciom.
Zapraszam
HENRYK LAKWA
STAROSTA OPOLSKI
Fragment pochodzi ze wstępu do książki: "Dziedzictwo kulturowe powiatu opolskiego" wydanej, jako projekt promocyjny powiatu opolskiego.